sobota, 5 marca 2011

Jaka klawiatura - dynamiczna czy nie?

Dostałem kolejne pytanie na e-maila, które wyglądało następująco.

"Z racji wysokiego kosztu pianina grywam na keyboardzie.
Organki dość stare bez dynamicznej klawiatury(czy to wielka różnica "z" czy "bez"?)
49 klawiszy."
A więc, czy jest wielka różnica, czy klawiatura jest dynamiczna czy nie?

Już wspomniałem chyba wcześniej na kursie czy w którymś z postów, że jeśli jesteś początkującą osobą, która dopiero rozpoczyna przygodę z nauką gry na keyboardzie, może być to najprostszy keyboard, który posiada trochę klawiszy.


Klawiatura dynamiczna czy nie?
Ja zacząłem sam naukę gry na keyboardzie, grając tylko jedną rękę, gdyż nie wiedziałem jak grać na dwie, na keyboardzie który miał również 49 klawiszy i był on keyboardem bez dynamicznej klawiatury. Później kupiłem sobie Cassio ctk 720, który również był bez dynamicznej klawiatury. Na tym keyboardzie potrafiłem już zagrać sporo utworów, grając już na dwie ręce. Czyli sam widzisz, że zaczynając naukę gry, nie musisz mieć od razu wypasionego keyboardu. Znałem nawet taką jedną osobę, której brakowało jeszcze trochę kasy do zakupu keyboardu więc sobie narysowała go na dużym bloku i ćwiczyła na nim grę. :) Czyli jak ktoś bardzo che, to potrafi zrobić naprawdę wszystko. Tutaj wrzuciłem przykładowe zdjęcie keyboardu, który ma tylko 25 klawiszy. Jest sporo takich keyboardów jako zabawek, które kosztują grosze, a dzieci mogą naprawdę wiele rzeczy podłapać. Wspomniałem tutaj o dzieciach, gdyż takie małe keyboardy mają wąskie klawisze, a jeśli ty zaczynasz już w późniejszym wieku twoje palce będą za duże.:)

Poniżej zamieściłem zdjęcie keyboardu, na którym nauczyłem się gry na dwie ręce.


Co to jest i w jaki sposób działa klawiatura dynamiczna? 

Dynamiczna klawiatura , to taka klawiatura gdzie siła naciśnięcia na klawisz przekłada się na głośność zagranego dźwięku. Dynamiczna klawiatura bardziej była by Ci potrzebna gdybyś chciał przenieść się na grze na pianinie. Poniżej przedstawiam Ci filmik na którym pokazuje jak wygląda to w praktyce.

Jakie znaczenie ma to, ile klawiszy ma keyboard?
Tutaj kolejny raz mogę powiedzieć, że przy początkowej nauce gry ma to nie wielkie znaczenie, gdyż wiele np. rozwijających ćwiczeń możesz wykonywać na keyboardzie zawierającym minimum klawiszy. A wiadomo, że różne są przyczyny, przede wszystkim finansowe.Natomiast jeśli masz okazję kupić sobie keyboard nawet jakiś tańszy to polecałbym Ci kupić keyboard, który ma 61 klawiszy. Keyboardy te są takimi optymalnymi sprzętami muzycznymi, które są wykorzystywane do gry na małych przyjęciach czy weselach itp. Nuty pisane na keyboard, są również rozpisane w zakresie 5 oktawowym. No i jest pewna taka zależność, że grając na keyboardzie akordy gra się w oktawie małej i wielkiej a linie melodyczną od oktawy  małej do oktawy trzykreślnej.


5 komentarzy:

 1. Zapewne do samej nauki na keybordzie posiadanie klaw3iatury dynamicznej nie jest konieczne, natomiast wydaje mi się, że w późniejszej fazie jest ona niezbędna do prawidłowej gry...

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm... To czy będzie potrzebna później to zależy. Ogólnie jeśli ktoś ma możliwość rozpoczęcia takiej nauki gry od razu na dynamicznej klawiaturze to będzie to lepsze, gdyż łatwiej jest później panować nad artykulacją. Tylko jest taki problem, że większość keyboardów nie posiada ważonej klawiatury. Dlatego grając na keyboardzie, który ma dynamiczną klawiaturę a nie posiada ważonej klawiatury czyli tak jak w pianinie to przechodząc na granie na pianinie będzie nam trudniej.

  Keyboardy z ważona klawiaturą dopiero rozpowszechniają się na rynku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Być może mi to umknęło, ale nie bardzo wiem, czym jest klawiatura ważona. Czy mogłabym prosić o wyjaśnienie?

  OdpowiedzUsuń
 4. "Tutaj wrzuciłem przykładowe zdjęcie keyboardu, który ma tylko 25 klawiszy. Jest sporo takich keyboardów jako zabawek, które kosztują grosze, a dzieci mogą naprawdę wiele rzeczy podłapać."

  Na pierwszym zdjęciu, to nie jest keyboard, tylko sterownik midi i raczej nie kosztuje groszy :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobre wyjaśnienie, tego dokładnie szukałem.

  Mam pytanie do Ciebie - czy w klawiaturach nie dynamicznych głośność dźwięku jest zależna od tego jak głęboko jest wciśnięty klawisz?

  Sam posiadam klawiaturę dynamiczną i w niej głośność jest tylko i wyłącznie zależna od szybkości uderzenia w klawisz. Dźwięk pojawia się tylko po wciśnięciu klawisza "do końca". W prawidziwych pianinach chyba tak nie jest prawda? Chyba już lekkie przyciśnięcie klawisza powinno wydać cichy dźwięk?

  OdpowiedzUsuń