niedziela, 9 stycznia 2011

Keyboard czy pianino?Jeśli rozpoczynasz dopiero naukę gry na instrumencie klawiszowym, musisz sobie najpierw zadać pytanie: 
 1. Jaką wiążesz z tym przyszłość? 
 2. Chcesz na tym zarobić, czy po prostu chcesz grać tylko dla siebie i bliskich? 
 3. Czy znajdziesz czas każdego dnia, aby rozwijać swoje zdolności? 
  Są to pytania na które powinieneś odpowiedzieć sobie jeszcze przed rozpoczęciem nauki.

  Ad.1 Co do punktu pierwszego, jest to bardzo ważne, gdyż po co masz robić coś, co może tak naprawdę nie jest ci do niczego potrzebne i marnować swój czas. Chciałbym tutaj przytoczyć pewna historię. Mam kolegę, który rozpoczął grę na keyboardzie, ale tylko dlatego, że rodzice chcieli żeby ich syn grał. No i teraz jest tak, że ciężko jest mu zagrać nawet wtedy kiedy rodzice go proszą o to aby coś zagrał. Nie uważasz, że to było bez sensu. To tylko strata czasu. Gdy jeszcze na początku grał nawet sporo, poduczałem się od niego. Po pewnym czasie grając dzień w dzień na keyboardzie 4-oktawowym, potrafiłem zagrać utwory z którymi on sobie nie dawał rady, gdzie on chodził i uczył się prywatnie grać. Myślałem, że może jeszcze coś razem zrobimy w przyszłości. Niestety z roku na rok były mniejsze szanse. Skończyło się na tym, że on został w tyle a ja poszedłem sam do wyższej szkoły.

  Ad.2 Znam wiele osób, które uczyły się gry po prostu dla siebie. Dla nich muzyka była pewną cząstką życia. Niektórzy zaś szli pnąc się w górę i zakładali jakieś zespoły na których nieźle zarabiali.

  Ad.3 Powiem ci, że gra na instrumentach to nie jest nauka w szkole j.polskiego, historii czy innych przedmiotów których na siłę mógłbyś się wyuczyć dzień przed egzaminem. Niestety z tym tak nie jest. Chociaż zakładam z góry, że skoro tu trafiłeś to chcesz naprawdę rozpocząć tak na poważnie naukę gry i znajdziesz czas na grę. Dlaczego jest to tak ważne? Bez codziennych ćwiczeń nie osiągniesz efektów, albo efekty będą bardzo małe. Abyś robił prawdziwe postępy musisz każdego dnia poświęcić chociaż godzinkę czasu, minimum pół. Nie zrobisz naprawdę wielkich postępów w  nauce jeśli będziesz grał co kilka dni albo raz na tydzień. Raz na tydzień to można sobie przypominać utwór który musieliśmy nauczyć się na pamięć. Dzięki codziennym ćwiczeniom, nasz mózg lepiej zapamiętuje i łatwiej sobie przyswaja ruchy które wykonujesz podczas grania.

  A teraz co wybrać, keyboard czy pianino?

  Krótko charakteryzując pianino to:
  • Dynamiczne, ważone klawisze które umożliwiają wydobycie dźwięku które na keyboardzie nie uzyskamy w takim samym stopniu
  • Pedały
  • Strojenie pianina, gdyż poprzez źle nastrojone pianino możemy popsuć sobie słuch muzyczny, który jest bardzo potrzebny w grze na instrumentach.
  To takie ważniejsze cechy pianina, natomiast keyboard:
  • Umożliwia wybierania mnóstwa dźwięku, które możemy użyć według własnego upodobania  
  • Możliwość włączenia podkładu, bez meczenia się z układaniem własnego akompaniamentu 
  • Przede wszystkim jest tańsze, co służy nauce początkującym, którym może jednak sobie odpuścić (wtedy można powiedzieć, że ponosi mniejsze straty)
  • Brak pedałów, które można dokupić, no ale one raczej nie zastąpią tych co są w pianinie.
  • W większości keyboardów starszych wersji nie ma dynamicznej oraz ważonej klawiatury(ale powoli w keyboardach też to robią)


  Jeśli chciałbyś być na bieżąco informowany o nauce gry na keyboardzie zapisz się poniżej.

  Imię:
  Adres email:

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz